1. Womic Steel: Możliwości produkcyjne i siła firmy
Grupa Womic Steel to wiodący producent i globalny eksporter z ponad 20-letnim doświadczeniem w produkcji rur ze stali węglowej, stopowej i nierdzewnej. Nasz najnowocześniejszy zakład produkcji rur palowych oferuje kompleksowe możliwości produkcyjne przekraczające 20 000 ton miesięcznie dla stalowych rur palowych do zastosowań morskich, wykorzystując zarówno procesy ERW, jak i LSAW/SSAW.
Zakres wielkości produkcji rur do pali morskich:Średnica zewnętrzna od 219 mm do 660 mm (od 8 do 26 cali) dla procesu ERW i od 508 mm do 3000 mm (od 20 do 120 cali) dla procesu LSAW/SSAW. Grubość ścianki od 6,0 mm do 25,4 mm dla procesu ERW i od 6,0 mm do 50,8 mm dla procesu LSAW/SSAW. Standardowe długości pojedyncze od 6 m do 18 m, z możliwością zamówienia długości niestandardowych do 60 m dla projektów głębokiego fundamentowania.
Certyfikaty jakości i zgodność z przepisami:
Certyfikat ISO 9001:2015:System zarządzania jakością dla procesów produkcji rur palowych i kontroli jakości, zapewniający spójną jakość produktu i ciągłe doskonalenie wszystkich operacji produkcyjnych.
Licencja na monogram API 5L / API 2B:Firma Womic Steel posiada licencję API 5L na produkcję rur przewodowych oraz licencję API 2B na rury konstrukcyjne ze stali do zastosowań morskich. Monogram API odzwierciedla nasze zaangażowanie w przestrzeganie najwyższych standardów branżowych w zakresie przesyłu ropy naftowej i gazu oraz rur do palowania konstrukcji morskich. Regularne audyty API zapewniają stałą zgodność ze specyfikacją.
Oznakowanie CE (PED 2014/68/UE):Nasze rury palowe i konstrukcyjne są zgodne z europejską dyrektywą ciśnieniową (PED) 2014/68/UE. Oznaczenie CE jest dostępne na życzenie, aby ułatwić odprawę celną i odbiór projektu w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Deklaracja Właściwości Użytkowych (DoP) jest dostępna dla produktów zgodnych z normami EN.
EN 10204 3.2 Certyfikacja:Oprócz standardowych certyfikatów badań młynarskich 2.2 i 3.1 dostarczamy produkty ze świadectwem kontroli 3.2, zatwierdzonym przez autoryzowane przez UE jednostki zewnętrzne (TÜV, LR, BV, SGS) w przypadku krytycznych projektów morskich i fundamentowych wymagających pełnej identyfikowalności materiałów i niezależnej weryfikacji.
Zatwierdzenia kontroli stron trzecich (TPI):Nasze produkty i procesy produkcyjne są zatwierdzone i audytowane przez najważniejsze międzynarodowe agencje i towarzystwa klasyfikacyjne, takie jak SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL i TÜV. Certyfikaty te potwierdzają naszą zdolność do dostarczania rur palowych do projektów morskich i offshore regulowanych przez towarzystwa klasyfikacyjne.
Dostępne dodatkowe certyfikaty:
ISO 14001:2015(System zarządzania środowiskowego) – Zaangażowanie w zrównoważone praktyki produkcyjne
ISO 45001:2018(System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy) – Zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy
FPC (Kontrola Produkcji Zakładowej)zgodnie z normą EN 10248 / EN 10219 – Oświadczenie własne o zgodności dla oznakowania CE
NORSOK M-650(Norweska norma dla materiałów stalowych) – dostępna dla projektów offshore na Morzu Północnym
KTA 3211.2(niemiecka norma nuklearna) – dostępna do zastosowań w palowaniu obiektów jądrowych
Zatwierdzenia specyficzne dla klienta:Regularnie przeprowadzamy audyty i zatwierdzenia fabryk dla największych wykonawców EPC, zarządów portów i firm energetycznych na całym świecie. Zapewniamy dokumentację i wsparcie audytowe w procesie kwalifikacji dostawców.
Globalne uznanie:Womic Steel to zaufany dostawca dla globalnych wykonawców EPC, zarządów portów, firm zajmujących się inżynierią morską i wykonawców fundamentów, obsługujący ponad 80 krajów w Azji Południowo-Wschodniej, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i obu Amerykach.
2. ASTM A252 GR.3 i EN 10248 S355GP: Skład materiału i właściwości użytkowe
ASTM A252 GR.3to amerykańska norma dotycząca spawanych i bezszwowych pali stalowych. Oznaczenie „GR.3” oznacza klasę 3, która ma najwyższe wymagania wytrzymałościowe spośród trzech klas ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3). Klasa 3 oferuje minimalną granicę plastyczności 345 MPa (50 000 psi), co czyni ją preferowanym wyborem do głębokich fundamentów, pali morskich i zastosowań o dużym obciążeniu, gdzie wymagana jest wysoka integralność strukturalna.
EN 10248 S355GPto europejska norma dla grodzic stalowych walcowanych na gorąco i grodzic rurowych. Litera „S” oznacza stal konstrukcyjną, „355” oznacza minimalną granicę plastyczności 355 MPa, a „GP” oznacza „General Piling” (do zastosowań ogólnych w palowaniu). Stal S355GP oferuje nieco wyższą granicę plastyczności niż stal ASTM A252 GR.3 (355 MPa vs. 345 MPa) i jest szeroko stosowana w europejskich, bliskowschodnich i afrykańskich projektach budownictwa morskiego.
Oba gatunki zostały opracowane specjalnie do zastosowań w palach, oferując doskonałą spawalność podczas łączenia elementów w terenie, dobrą wytrzymałość w niskich temperaturach w środowisku morskim oraz wystarczającą ciągliwość, aby wytrzymać naprężenia podczas wbijania pali. W porównaniu ze standardowymi gatunkami konstrukcyjnymi, takimi jak A36 lub S235JR, te gatunki palowe zapewniają znacznie wyższą nośność, co pozwala na wbijanie na większą głębokość i stosowanie mniejszej liczby pali.
Skład chemiczny (analiza kadziowa, % masy):
| Element | ASTM A252 GR.3 (maks. %) | EN 10248 S355GP (maks. %) |
| C | 0,26 | 0,22 |
| Si | — | 0,55 |
| Mn | 1,35 | 1,60 |
| P | 0,040 | 0,035 |
| S | 0,050 | 0,035 |
| Cu | — | 0,55 |
| CE (maks.) | — | 0,45 |
Uwaga: Norma EN 10248 dla stali S355GP ma bardziej rygorystyczne limity zawartości węgla, fosforu i siarki, co przekłada się na lepszą spawalność i wytrzymałość w porównaniu z normą ASTM A252 GR.3. Oba gatunki są przeznaczone do stosowania w palach i charakteryzują się dobrą ciągliwością, co pozwala im wytrzymać naprężenia podczas wbijania bez pękania. Limit ekwiwalentu węgla (CEV) wynoszący 0,45% dla stali S355GP zapewnia doskonałą spawalność w terenie przy łączeniu pali.
Właściwości mechaniczne (temperatura pokojowa):
| Nieruchomość | ASTM A252 GR.3 | EN 10248 S355GP |
| Granica plastyczności (min) | 345 MPa (50 000 psi) | 355 MPa (51 500 psi) |
| Wytrzymałość na rozciąganie (min) | 455 MPa (66 000 psi) | 470 MPa (68 200 psi) |
| Wydłużenie (min) | 20% (dla rozstawu 50 mm) | 19% (wzdłużnie) |
| Wytrzymałość na uderzenia | Nie określono | 27 dżuli w temp. 0°C (opcjonalnie) |
*Uwaga: Norma EN 10248 S355GP oferuje wyższą minimalną granicę plastyczności i wytrzymałość na rozciąganie w porównaniu z normą ASTM A252 GR.3. W zastosowaniach morskich wymagających udarności w niskich temperaturach norma EN 10248 dopuszcza opcjonalne badanie udarności w temperaturze 0°C (minimum 27 dżuli). W przypadku normy ASTM A252 GR.3 badanie udarności nie jest obowiązkowe, ale może być określone jako wymóg dodatkowy.*
Porównanie klas rur palowych:
| Stopień | Granica plastyczności (MPa) | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Typowe zastosowanie |
| ASTM A252 GR.1 | 205 | 345 | Lekki fundament, płytkie palowanie |
| ASTM A252 GR.2 | 240 | 415 | Umiarkowane obciążenie, fundament budynku |
| ASTM A252 GR.3 | 345 | 455 | Ciężki ładunek, morski, głęboki fundament |
| EN 10248 S235GP | 235 | 360 | Lekkie palowanie, ścianki szczelne |
| EN 10248 S275GP | 275 | 410 | Obciążenie średnie, ściany oporowe |
| EN 10248 S355GP | 355 | 470 | Ciężki morski, głęboki fundament |
*Uwaga: W przypadku najbardziej wymagających projektów morskich, wymagających dużych naprężeń i głębokiej penetracji, zaleca się gatunki ASTM A252 GR.3 i EN 10248 S355GP. W przypadku projektów wymagających jeszcze wyższej wytrzymałości (do 460 MPa) alternatywą mogą być gatunki API 5L X65 lub EN 10225 S460G10+M.*
3. Zakres wymiarowy i zgodność z normami
Firma Womic Steel dostarcza stalowe rury do pali morskich w szerokim spektrum wymiarowym, w pełni zgodne z normami ASTM A252, EN 10248 i powiązanymi normami międzynarodowymi. Dostępne są zarówno metody ERW (spawania oporowego), jak i LSAW (spawania łukiem krytym wzdłużnym), obejmujące cały zakres średnic.
| Przedmiot | Specyfikacja |
| Standard | ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3) / EN 10248 (S235GP, S275GP, S355GP) |
| Proces produkcyjny | ERW (średnica zewnętrzna 219 mm–660 mm) / LSAW (średnica zewnętrzna 508 mm–3000 mm) / SSAW (średnica zewnętrzna 508 mm–3000 mm) |
| Zakres średnicy zewnętrznej | ERW: 219 mm – 660 mm (8” – 26”) / LSAW/SSAW: 508 mm – 3000 mm (20” – 120”) |
| Zakres grubości ścianki | ERW: 6,0 mm – 25,4 mm / LSAW/SSAW: 6,0 mm – 50,8 mm |
| Zakres długości | Standard: 6m, 12m, 18m / Niestandardowy: do 60m |
| Wykończenie końcowe | Gładki koniec (PE) / Ścięty koniec (BE) z opcjonalnymi pierścieniami stalowymi |
| Wykończenie powierzchni | Gołe / Olejowane / Powlekane na czarno / 3PE / FBE / Epoksyd węglowy |
| Tolerancje | OD: ±1,0% / WT: -0% +15% (ASTM) lub ±10% (EN) / Długość: +50 mm -0 mm |
4. Dostępne wymiary i specyfikacje – stalowe rury palowe do zastosowań morskich
Rura palowa ERW (średnica zewnętrzna 219 mm – 660 mm)
| Średnica zewnętrzna (mm) | Opcje grubości ścianki (mm) | Waga (kg/m) | Standardowa długość |
| 219.1 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0 | 31,5 - 75,5 | 6m / 12m |
| 273.1 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0 | 39,5 - 113,2 | 6m / 12m |
| 323,9 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0 | 47,0 - 149,8 | 6m / 12m / 18m |
| 355,6 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0 | 51,7 - 180,8 | 6m / 12m / 18m |
| 406,4 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 59,2 - 235,1 | 6m / 12m / 18m |
| 457.2 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 88,6 - 266,5 | 6m / 12m / 18m |
| 508,0 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 98,6 - 297,8 | 6m / 12m / 18m |
| 558,8 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 108,7 - 329,1 | 6m / 12m / 18m |
| 609,6 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 118,7 - 360,4 | 6m / 12m / 18m |
| 660,4 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 128,7 - 391,7 | 6m / 12m / 18m |
Rura palowa LSAW (średnica zewnętrzna 508 mm – 3000 mm)
| Średnica zewnętrzna (mm) | Opcje grubości ścianki (mm) | Waga (kg/m) | Standardowa długość |
| 508 – 610 | 6,0 – 25,4 | 74,3 – 366,3 | 6m / 12m / 18m |
| 610 – 762 | 6,0 – 30,0 | 89,4 – 541,5 | 6m / 12m / 18m |
| 762 – 914 | 8,0 – 35,0 | 148,8 – 758,5 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 914 – 1067 | 10,0 – 40,0 | 222,9 – 1013,2 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 1067 – 1220 | 12,0 – 45,0 | 312,2 – 1303,9 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 1220 – 1422 | 12,0 – 50,0 | 357,6 – 1692,0 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 1422 – 1625 | 12,0 – 50,0 | 417,3 – 1941,4 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 1625 – 2000 | 12,0 – 50,8 | 477,1 – 2441,1 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 2000 – 2500 | 12,0 – 50,8 | 588,5 – 3065,7 | 6m / 12m / 18m |
| 2500 – 3000 | 12,0 – 50,8 | 736,5 – 3693,4 | 6m / 12m / 18m |
Uwaga: Niestandardowe wymiary poza podanymi zakresami dostępne są na zamówienie. Większe średnice (do 4000 mm / 160") są dostępne dla projektów specjalistycznych.
5. Standardy rur palowych, morskich i fundamentowych produkowane przez Womic Steel
| Standard | Gatunki stali | Typowe zastosowanie |
| Normy ASTM dotyczące palowania | ||
| ASTM A252 (Norma techniczna dla pali stalowych spawanych i bezszwowych) | GR.1, GR.2, GR.3 | Pale rurowe stalowe do głębokich fundamentów, pale morskie |
| ASTM A500 (Norma techniczna dla zimnogiętych, spawanych i bezszwowych rur konstrukcyjnych ze stali węglowej) | GR.A, GR.B, GR.C | Rury konstrukcyjne okrągłe/kwadratowe do palowania i usztywniania |
| ASTM A501 (Norma techniczna dla gorącowalcowanych, spawanych i bezszwowych rur konstrukcyjnych ze stali węglowej) | GR.A, GR.B | Rury konstrukcyjne formowane na gorąco do pali |
| ASTM A690 (Norma techniczna dla pali H i grodzic stalowych o wysokiej wytrzymałości i niskiej zawartości stopu niklu, miedzi i fosforu) | Stopień marynarski | Stalowe pale odporne na korozję morską |
| ASTM A572 (Norma techniczna dla stali konstrukcyjnej o wysokiej wytrzymałości i niskiej zawartości stopu kolumbijsko-wanadowego) | GR.42, GR.50, GR.60, GR.65 | Wysokowytrzymałe pale konstrukcyjne ze stali niskostopowej |
| ASTM A588 (Norma techniczna dla stali konstrukcyjnej niskostopowej o wysokiej wytrzymałości i odporności na korozję atmosferyczną) | GR.A, GR.B, GR.C | Stalowe pale korozyjnie odporne na warunki atmosferyczne, fundamenty mostowe |
| ASTM A913 (Norma techniczna dla kształtowników ze stali niskostopowej o wysokiej wytrzymałości i jakości konstrukcyjnej) | GR.50, GR.60, GR.65, GR.70 | Wysokowytrzymałe pale stalowe o ulepszonej spawalności |
| ASTM A857 (Norma techniczna dla grodzic stalowych, formowanych na zimno, o małej grubości) | — | Grodzice szczelne o małej grubości, zimnogięte |
| Normy palowania EN / DIN / BS / NF | ||
| EN 10248 (Grodzice stalowe walcowane na gorąco – Warunki techniczne dostawy stali niestopowych) | S235GP, S275GP, S355GP | Grodzice stalowe walcowane na gorąco i grodzice rurowe |
| EN 10219 (Kształty zamknięte ze stali spawanej, zimnogięte, do celów konstrukcyjnych) | S235JRH, S275JRH, S355JRH, S355J2H | Profile konstrukcyjne zamknięte, spawane, zimnogięte, do pali |
| EN 10025 (Wyroby walcowane na gorąco ze stali konstrukcyjnych – Stale konstrukcyjne niestopowe) | S235JR, S275JR, S355JR, S355J2, S420ML, S460ML | Stal konstrukcyjna walcowana na gorąco do zastosowań w palach i na morzu |
| EN 10225 (Stale konstrukcyjne spawalne do stałych konstrukcji morskich) | S355G8+M, S355G10+M, S420G1+QT, S460G1+QT | Stal konstrukcyjna do pali morskich i offshore |
| EN 10348 (Stal na grodzice szczelne - Grodzice szczelne ze stali walcowanej na gorąco, niestopowej) | S240GP, S270GP, S320GP, S355GP | Grodzice stalowe walcowane na gorąco do ścian oporowych |
| DIN 2458 (Rury i kształtki stalowe ze szwem – Ogólne warunki techniczne dostawy – zastąpiona normą EN 10219) | St37.0, St44.0, St52.0 | Rury stalowe spawane zgodne z normami niemieckimi do palowania |
| DIN 17100 (Stal do ogólnych celów konstrukcyjnych – zastąpiona normą EN 10025) | St37-2, St44-2, St52-3 | Niemiecka standardowa stal konstrukcyjna do pali |
| BS 1387 (Specyfikacja rur stalowych i kształtowników rurowych skręcanych i gniazdowych – zastąpiona normą EN 10255) | Klasa A, Klasa B, Klasa C | Rury stalowe gwintowane zgodne z normami brytyjskimi do pali i rusztowań |
| BS 4360 (Specyfikacja stali konstrukcyjnych spawalnych – zastąpiona normą EN 10025) | Klasa 43A, 43B, 50B | Brytyjska norma stali konstrukcyjnej do pali (historyczna) |
| NF A49-311 (Tubes en acier soudés pour le pillage - francuska norma dotycząca palowania) | E24, E36 | Rury stalowe spawane zgodne ze standardem francuskim do palowania |
| Normy dotyczące palowania API / JIS / KS / AS / CSA | ||
| API 5L (Specyfikacja rur przewodowych) | GR.B, X42, X52, X65, X70 | Rura przewodowa używana jako pal (powszechnie stosowana na morzu) |
| API 2B (Specyfikacja wytwarzania rur ze stali konstrukcyjnej do zastosowań offshore) | GR.42, GR.50, GR.60 | Pale rurowe do konstrukcji stalowych na morzu |
| JIS A5525 (pale rurowe stalowe) | SKK490, SKK540 | Pale rurowe stalowe do konstrukcji portowych i morskich |
| JIS A5528 (Grodzice stalowe rurowe) | SY295, SY390 | Stalowe ścianki szczelne rurowe do budowy portów |
| JIS A5526 (Grodzice stalowe) | SYW295, SYW390 | Grodzice stalowe walcowane na gorąco |
| JIS G3444 (Rury ze stali węglowej do ogólnych celów konstrukcyjnych) | STK290, STK400, STK490, STK540 | Rury ze stali węglowej do pali konstrukcyjnych |
| JIS G3136 (stal walcowana na konstrukcje budowlane) | SN400, SN490 | Stal do palowania fundamentów budowlanych |
| KS D 3566 (Rury ze stali węglowej do ogólnych celów konstrukcyjnych – norma koreańska) | STK290, STK400, STK490, STK540 | Standardowe koreańskie rury konstrukcyjne do pali |
| KS D 3862 (Pale rurowe stalowe – norma koreańska) | SKK400, SKK490, SKK540 | Standardowe pale rurowe ze stali koreańskiej do konstrukcji portowych |
| AS 1163 (Konstrukcje stalowe zamknięte – norma australijska) | C250, C350, C450 | Australijskie standardowe profile konstrukcyjne zamknięte do pali |
| AS 1074 (Rury stalowe i kształtowniki rurowe do użytku codziennego – norma australijska) | — | Rury stalowe standardowe australijskie do ogólnych pali |
| CSA G40.21 (Stal konstrukcyjna wysokiej jakości – norma kanadyjska) | 44 W, 50 W, 50 A | Kanadyjska standardowa stal konstrukcyjna do pali |
| Normy palowania NORSOK / DNV / ISO | ||
| NORSOK Y15 (Konstrukcje stalowe na morzu – wymagania materiałowe) | S355, S420, S460 | Norma norweska dotycząca konstrukcji stalowych na morzu |
| NORSOK M-650 (Kwalifikacja producentów materiałów specjalnych do zastosowań offshore) | Wszystkie klasy | Kwalifikacje do dostaw materiałów offshore |
| DNV-OS-B101 (Materiały metalowe do konstrukcji morskich) | S355, S420, S460 | Norma DNV dla morskich pali stalowych |
| DNV-OS-C201 (Projektowanie konstrukcyjne jednostek offshore – wymagania materiałowe) | S355, S420, S460 | Norma DNV dla morskich pali konstrukcyjnych |
| ISO 630 (Stal konstrukcyjna - Blachy, płaskowniki, pręty, kształtowniki) | Fe360, Fe430, Fe510 | Międzynarodowa norma dla pali konstrukcyjnych ze stali |
| ISO 3183 (Przemysł naftowy i gazowniczy – Rury stalowe do systemów transportu rurociągowego) | L245, L290, L360, L415, L450, L485 | Odpowiednik ISO API 5L dla pali rurowych |
| Inne międzynarodowe normy dotyczące palowania | ||
| GOST 10706 (Rury stalowe spawane do rurociągów i konstrukcji - norma rosyjska) | St20, St35, St45 | Rury stalowe spawane zgodne z rosyjskimi normami do palowania |
| GOST 20295 (Rury stalowe spawane do głównych rurociągów gazowych i naftowych – norma rosyjska) | K38, K52, K60 | Rura przewodowa standardowa rosyjska używana jako pal |
| NBR 8261 (Pale stalowe do budownictwa lądowego – norma brazylijska) | — | Rury stalowe standardowe brazylijskie |
| IRAM 688 (Rury stalowe do celów konstrukcyjnych – norma argentyńska) | F24, F36 | Argentyńskie standardowe rury konstrukcyjne do pali |
| SANS 657 (Rury stalowe do celów konstrukcyjnych – norma południowoafrykańska) | — | Standardowe południowoafrykańskie rury konstrukcyjne do pali |
Stosowanie:Głębokie pale fundamentowe, pale morskie, fundamenty platform morskich, budowa nabrzeży i doków, fundamenty mostów, ochrona wybrzeża, falochrony, systemy odbojnicowe, pale płaszczowe, budowa portów i przystani, rekultywacja gruntów, regulacja rzek, inżynieria tunelowa, budowa portów głębokowodnych, fundamenty do modernizacji sejsmicznej, ściany oporowe, grodzie, fundamenty kesonowe, fundamenty morskich turbin wiatrowych, fundamenty tuneli rurowych zanurzanych, ściany szczelne
6. Proces produkcyjny – pale rur stalowych ERW i LSAW
Proces ERW (zgrzewania oporowego elektrycznego) dla rur palowych (średnica zewnętrzna 219 mm – 660 mm):
Kontrola surowca (kręgi):Przychodzące kręgi stali walcowanej na gorąco są weryfikowane pod kątem składu chemicznego, właściwości mechanicznych i jakości powierzchni zgodnie z normami ASTM A252, EN 10248 lub specyfikacjami klienta. Każdemu kręgowi przypisany jest unikalny numer wytopu, co zapewnia pełną identyfikowalność materiału w całym procesie produkcji.
Rozwijanie i poziomowanie:Zwoje stali są ładowane na rozwijarkę i przepuszczane przez precyzyjną maszynę prostującą w celu spłaszczenia taśmy, usunięcia zestawu zwojów i zapewnienia równomiernej płaskości, co przekłada się na spójne formowanie.
Frezowanie i przycinanie krawędzi:Obie podłużne krawędzie taśmy stalowej są frezowane i przycinane z precyzyjną tolerancją szerokości (±0,5 mm). Przygotowanie krawędzi zapewnia czystą, równoległą powierzchnię, niezbędną do wykonania wysokiej jakości spoiny.
Formowanie (formowanie na zimno):Wyrównana taśma przechodzi przez szereg kolejnych rolek formujących (sekcja rozbicia, przejścia bocznego i przejścia płetwowego), które stopniowo formują płaską taśmę w otwarty kształt cylindryczny (powłokę rurową) z krawędziami przygotowanymi do spawania.
Spawanie prądami o wysokiej częstotliwości (HFW/ERW):Uformowana rura przechodzi przez cewki indukcyjne wysokiej częstotliwości lub styki. Prąd wysokiej częstotliwości (zwykle 200-500 kHz) nagrzewa stykające się krawędzie do temperatury kucia (około 1350-1500°C). Spawanie w stanie stałym odbywa się poprzez dociśnięcie rozgrzanych krawędzi za pomocą rolek dociskowych, tworząc odkuwkę bez dodatkowego materiału wypełniającego.
Usuwanie spoin (wewnętrznych i zewnętrznych):Wewnętrzne i zewnętrzne wypływki (nadmiar metalu spoiny) są usuwane za pomocą narzędzi węglikowych (ostrzy tnących), gdy strefa spoiny jest jeszcze gorąca, co pozwala uzyskać gładki profil powierzchni z minimalnym wzmocnieniem spoiny.
Rozmiary i kształtowanie:Spawana rura przechodzi przez szereg rolek kalibrujących w celu uzyskania precyzyjnej tolerancji końcowej średnicy zewnętrznej (zwykle ±0,5% do ±1,0% w zależności od normy).
Obróbka cieplna (opcjonalnie):W zastosowaniach wymagających zwiększonej ciągliwości lub odprężania, strefa spoiny (lub cała rura) może zostać poddana obróbce cieplnej w trybie in-line lub off-line. Normalizacja w temperaturze 890-930°C zapewnia jednorodną mikrostrukturę ferrytyczno-perlityczną.
Cięcie na długość:Rury ciągłe są cięte na określone długości za pomocą pił latających (cięcie na zimno) z precyzyjną kontrolą długości (±3 mm dla długości standardowych, +50 mm -0 mm dla specyfikacji palowania).
Badania nieniszczące (NDT):
100% badań ultradźwiękowych (UT):Automatyczny system UT sprawdza całą spoinę i cały korpus rury pod kątem rozwarstwień, wtrąceń i braków wtopień.
Badanie prądów wirowych (ET):Ciągła kontrola jakości spoin w trakcie produkcji.
Badanie hydrostatyczne (opcjonalnie):Dostępne na życzenie klienta w przypadku zastosowań wymagających szczególnej ostrożności przy palowaniu i weryfikacji integralności ciśnienia.
Wykończenie końcowe:Końce proste (ścięte pod kątem prostym) lub ścięte (kąt ścięcia 30°-35°) zgodnie ze specyfikacją klienta. Pierścienie stalowe ofiarne mogą być przyspawane do końców rur w celu zapewnienia dodatkowej ochrony podczas wbijania pali.
Kontrola końcowa i znakowanie:Kontrola wizualna pod kątem wad powierzchni, weryfikacja wymiarów (średnica zewnętrzna, waga, długość, prostoliniowość) oraz trwałe znakowanie zgodnie z obowiązującą normą (w tym gatunek, rozmiar, numer wytopu, identyfikacja producenta).
Proces spawania łukiem krytym wzdłużnym (LSAW) rur palowych (średnica zewnętrzna 508 mm – 3000 mm):
Kontrola surowca (płytka):Przychodzące blachy stalowe są weryfikowane pod kątem składu chemicznego, właściwości mechanicznych, jakości powierzchni i dokładności wymiarowej zgodnie z normami ASTM A252, EN 10248 lub specyfikacjami klienta. Każdej blasze przypisuje się unikalny numer wytopu, co zapewnia pełną identyfikowalność.
Przygotowanie krawędzi płyty (fazowanie):Wzdłużne krawędzie blachy stalowej są fazowane (zwykle pojedyncze lub podwójne V) za pomocą frezarek krawędziowych w celu uzyskania właściwej geometrii do spawania łukiem krytym.
Gięcie blach (formowanie):Przygotowaną płytę formuje się w otwarty kształt cylindryczny za pomocą prasy do gięcia płyt (formowanie JCO, formowanie UO lub proces gięcia 3-walcowego / 4-walcowego, w zależności od wymagań dotyczących średnicy i grubości).
Spawanie punktowe:Otwarte spoiny są punktowo zgrzewane w celu zachowania cylindrycznego kształtu podczas głównego procesu spawania.
Spawanie łukiem krytym wewnętrznym (SAW):Wewnętrzny szew podłużny jest spawany przy użyciu automatycznego sprzętu do spawania łukiem krytym z użyciem odpowiedniej kombinacji topnika i drutu (zwykle jedno lub więcej przejść w zależności od grubości ścianki).
Spawanie łukiem krytym zewnętrznym (SAW):Zewnętrzny szew podłużny jest spawany przy użyciu automatycznego sprzętu do spawania łukiem krytym, co zapewnia pełną penetrację spoiny.
Rozwijanie (opcjonalnie):Spawaną rurę można rozszerzyć mechanicznie (zwykle o 0,3–1,5%) w celu zwiększenia dokładności wymiarowej (okrągłości i prostoliniowości) oraz złagodzenia naprężeń resztkowych powstałych podczas spawania.
Badania nieniszczące (NDT):
100% badań ultradźwiękowych (UT):Automatyczny system UT sprawdza całą spoinę (zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną) oraz cały korpus rury pod kątem rozwarstwień, wtrąceń, braków wtopień i innych nieciągłości.
Badania radiograficzne (RT):Kontrola rentgenowska lub gamma spoiny (punktowa lub na całej długości, zgodnie ze specyfikacją) w celu weryfikacji jakości spoiny i penetracji.
Inspekcja magnetyczno-proszkowa (MPI):Kontrola końców spoin i strefy wpływu ciepła pod kątem pęknięć powierzchniowych i nieciągłości.
Wykończenie końcowe:Końce proste (ścięte pod kątem prostym) lub ścięte (kąt ścięcia 30°-35° z 1,6 mm ±0,8 mm przy osadzeniu) zgodnie ze specyfikacją klienta. Do końców rur można przyspawać stalowe pierścienie ofiarne w celu zabezpieczenia przed wbijaniem pali.
Kontrola końcowa i znakowanie:Kontrola wizualna w celu wykrycia wad powierzchni, weryfikacja wymiarów (średnica zewnętrzna, grubość, długość, prostoliniowość, okrągłość) oraz trwałe znakowanie zgodnie z obowiązującą normą.
7. Procedury kontroli jakości i testowania rur palowych
| Scena | Metoda inspekcji | Zamiar |
| Surowiec | Analiza chemiczna (spektrometr OES) | Zweryfikuj zgodność z limitami składu ASTM A252 / EN 10248 |
| Surowiec | Badanie wytrzymałości na rozciąganie | Sprawdź granicę plastyczności, wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie |
| Surowiec | Badanie ultradźwiękowe (płyta/cewka) | Wykrywanie wewnętrznych laminacji i defektów |
| W trakcie realizacji (ERW) | Kontrola wymiarowa (mikrometry, suwmiarki) | Monitoruj OD i WT podczas formowania i kalibrowania |
| W trakcie procesu (LSAW) | Kontrola przygotowania krawędzi | Sprawdź kąt skosu, miejsce lądowania i stan powierzchni |
| Strefa spawania (ERW) | Badania ultradźwiękowe (UT) – online | Wykrywanie nieciągłości spoin, braków wtopień |
| Strefa spawania (LSAW) | Badanie ultradźwiękowe (UT) – automatyczne | Pełna kontrola spoin pod kątem wad wewnętrznych/zewnętrznych |
| Strefa spawania (LSAW) | Badania radiograficzne (RT) | Sprawdź penetrację spoiny, porowatość i wtrącenia żużla |
| Strefa spawania | Inspekcja magnetyczno-proszkowa (MPI) | Wykrywanie pęknięć powierzchniowych (spoiny i HAZ) |
| Gotowa rura | Kontrola wymiarowa | Sprawdź OD, WT, długość, prostoliniowość, okrągłość |
| Gotowa rura | Badanie hydrostatyczne (opcjonalnie) | Sprawdź integralność ciśnienia w krytycznych zastosowaniach |
| Gotowa rura | Test zginania z przewodnikiem | Sprawdź ciągliwość i solidność spoiny |
| Gotowa rura | Test spłaszczania (tylko ERW) | Sprawdź ciągliwość i solidność korpusu rury |
| Gotowa rura | Badanie udarności Charpy'ego z karbem w kształcie litery V (opcjonalnie) | Sprawdź wytrzymałość w niskich temperaturach do zastosowań morskich |
| Gotowa rura | Badanie twardości (opcjonalnie) | Sprawdź maksymalną twardość dla spawalności |
| Gotowa rura | Kontrola wizualna i powierzchni | Sprawdź, czy nie występują wady powierzchni, laminacje, pęknięcia |
| Gotowa rura | Weryfikacja znakowania | Zapewnij trwałe oznakowanie zgodnie z normą |
Opcjonalne testy dla krytycznych zastosowań morskich i przybrzeżnych:
● Badanie wytrzymałości na pękanie metodą CTOD (przemieszczenia wierzchołka pęknięcia)
● Test HIC (pęknięcia wywołane wodorem) zgodnie z normą NACE TM0284
● Test SSC (pękania naprężeniowego siarczków) zgodnie z normą NACE TM0177
● Badanie twardości (HV10 lub HRC) w celu kwalifikacji do pracy w warunkach kwaśnych
Dokumentacja jakościowa:
● Certyfikat badania młyna zgodnie z normą EN 10204 typ 2.2, 3.1 lub 3.2
● Raport z badania ultradźwiękowego (spoiny i korpus)
● Raport z badania radiograficznego (jeśli określono)
● Raport z kontroli wymiarowej
● Możliwość śledzenia od numeru wytopu do gotowej rury
8. Główne zastosowania – stalowe rury palowe do zastosowań morskich
Rury stalowe do pali morskich zgodne z normami ASTM A252 GR.3 i EN 10248 S355GP stanowią niezbędne elementy w przypadku głębokich fundamentów, budownictwa morskiego i ciężkich projektów inżynierii lądowej i wodnej:
Głębokie pale fundamentowe:Pale nośne do wysokich budynków, mostów, obiektów przemysłowych i ciężkich konstrukcji wymagających głębokiego fundamentowania. Wysoka wytrzymałość GR.3 i S355GP pozwala na głębsze wbijanie i większą nośność.
Fundamenty platform morskich i morskich:Pale fundamentowe dla morskich platform wiertniczych, platform wiertniczych, platform produkcyjnych oraz morskich turbin wiatrowych. Pale morskie muszą być odporne na działanie fal, prądów morskich oraz korozyjne środowisko wody morskiej.
Budowa nabrzeży, doków i portów:Pale do budowy terminali kontenerowych, portów przeładunkowych ładunków masowych, terminali pasażerskich, obiektów ro-ro i nabrzeży dla ładunków drobnicowych. Pale zapewniają wsparcie konstrukcyjne dla konstrukcji pokładów, delfinów cumowniczych i delfinów piersiowych.
Fundamenty i filary mostu:Głębokie pale fundamentowe do filarów mostowych, przyczółków i fundamentów wieżowych mostów wantowych i wiszących. Pale przenoszą obciążenia konstrukcyjne na nośne warstwy nośne.
Ochrona wybrzeża i mur oporowy:Pale do konstrukcji falochronów, umocnień brzegowych, ochrony linii brzegowej i kontroli erozji. Pale rurowe ze stali zapewniają solidne wsparcie konstrukcyjne dla jednostek pancernych i betonowych konstrukcji zwieńczających.
Budowa falochronów i nabrzeży:Pale do fundamentów falochronów z wałów łamanych, falochronów pionowych, nabrzeży i ostróg. Pale zapewniają stabilność fundamentów konstrukcji rozpraszających fale.
Wsparcie systemu Fender:Pale wsporcze dla morskich systemów odbojowych na nabrzeżach i konstrukcjach cumowniczych. Pale absorbują energię cumowania i chronią statek oraz konstrukcję podczas operacji cumowania.
Płaszcz płaszczowy dla platformy wiertniczej i gazowej:Pale do konstrukcji szkieletowych podtrzymujących platformy wydobywcze ropy naftowej i gazu. Pale o dużej średnicy i grubości ścianek są wbijane w nogi szkieletu i iniekcyjne.
Rekultywacja gruntów i wał przeciwpowodziowy:Pale do konstrukcji retencyjnych na obszarach rekultywowanych, wałów przeciwpowodziowych i wałów rekultywacyjnych. Pale zapewniają integralność strukturalną w projektach rozbudowy terenów.
Regulacja rzek i kontrola powodzi:Pale do ochrony brzegów rzek, nabrzeży, ostrogów i konstrukcji przeciwpowodziowych. Pale z rur stalowych stabilizują brzegi rzek i chronią przed rozmywaniem i erozją.
Inżynieria tunelowa i prace odkrywkowe:Pale do fundamentów tuneli metodą odkrywkową, palisady siecznej i konstrukcji wsporczych portali tunelowych. Pale zapewniają pionowe i poziome wsparcie konstrukcji podziemnych.
Fundamenty modernizacji sejsmicznej:Palenie w celu modernizacji istniejących konstrukcji pod kątem odporności na trzęsienia ziemi, w tym fundamentów mostów, fundamentów budynków i konstrukcji portowych wymagających zwiększonej odporności na trzęsienia ziemi.
9. Opakowanie i wysyłka – stalowe rury palowe do zastosowań morskich
Rury stalowe do pali morskich zgodne z normami ASTM A252 GR.3 i EN 10248 S355GP są pakowane i wysyłane z najwyższą starannością, aby zapewnić ich ochronę podczas transportu. Poniżej opisano proces pakowania i wysyłki rur do pali o dużej średnicy:
Opakowanie:
Powłoka ochronna:Przed zapakowaniem rury mogą zostać pokryte cienką warstwą oleju antykorozyjnego lub lakieru ochronnego, aby zapobiec korozji i utlenianiu powierzchni podczas przechowywania i transportu. Dostępne jest również wykończenie w postaci surowej powłoki, nadające się do natychmiastowego pokrycia w miejscu przeznaczenia lub w środowisku morskim, gdzie wymagany jest odpowiedni stopień ochrony przed korozją.
Pakowanie (małe średnice):W przypadku rur o mniejszej średnicy (zwykle poniżej 610 mm / 24"), rury są łączone w wiązki sześciokątne lub prostokątne. Są one mocowane za pomocą stalowych pasów (zwykle 3-5 pasów na wiązkę z ochronnymi narożnikami), aby zapobiec przemieszczaniu się rur w wiązce.
Układanie indywidualne (duże średnice):W przypadku rur o większej średnicy (powyżej 610 mm / 24"), ze względu na ograniczenia wagowe i wymiarowe, rury są zazwyczaj transportowane i transportowane pojedynczo. Drewniane podkłady lub gumowe podkładki umieszczone pomiędzy warstwami rur zapobiegają ścieraniu i uszkodzeniom powłoki.
Zaślepki:Na oba końce każdej rury zakłada się plastikowe lub stalowe zaślepki (lub plastikową osłonę w przypadku końców ściętych), aby chronić końce ścięte, końce gładkie i połączenia gwintowane przed uszkodzeniami mechanicznymi, wnikaniem zanieczyszczeń i wilgocią.
Pierścienie ze stali ofiarnej (opcjonalnie):W przypadku rur palowych wymagających wzmocnionej ochrony końców podczas wbijania pali, do wbijanego końca każdej rury przyspawane są stalowe pierścienie ofiarne (zazwyczaj o szerokości 50-100 mm i grubości 6-12 mm). Pierścienie te amortyzują uderzenia młotka wbijającego i chronią koniec rury przed odkształceniem.
Wyściółka i amortyzacja:W przypadku zamówień eksportowych premium, między warstwami rur stosuje się materiały wyściełające, takie jak pierścienie piankowe, paski gumowe lub podkładki drewniane, aby zapobiec ścieraniu, uszkodzeniom powłoki i uderzeniom podczas obsługi i transportu.
Punkty podnoszenia:Do ciężkich rur (o wadze powyżej 2000 kg na rurę) można dodać uchwyty do podnoszenia lub wyznaczone punkty podnoszenia, aby ułatwić bezpieczny rozładunek w miejscu przeznaczenia za pomocą dźwigu lub wózka widłowego.
Wysyłka:
Środek transportu:Rury są transportowane statkami kontenerowymi (kontenery 20- lub 40-stopowe w przypadku małych średnic), masowcami (w przypadku dużych średnic i objętości) lub koleją, w zależności od miejsca przeznaczenia, wielkości zamówienia i pilności dostawy. Statki typu project cargo mogą być wykorzystywane do transportu rur o bardzo dużych średnicach lub rur o bardzo dużej długości.
Konteneryzacja (małe średnice):W przypadku rur o mniejszej średnicy (zazwyczaj poniżej 508 mm / 20 cali), rury ładuje się do standardowych kontenerów transportowych o długości 20 lub 40 stóp, co zapewnia bezpieczny i zorganizowany transport. Załadunek kontenera chroni ładunek przed warunkami atmosferycznymi, wilgocią i zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Maksymalne obciążenie kontenera wynosi zazwyczaj 20–25 ton na kontener 20-stopowy.
Załadunek statków masowych (duże średnice i duże objętości):W przypadku zamówień o dużej objętości (zwykle >500 ton) lub rur o dużej średnicy (powyżej 508 mm / 20 cali), rury są ładowane bezpośrednio na masowce lub statki z przekładniami. Belki podnoszące i rozpórki zapobiegają uszkodzeniom podczas załadunku. Aby zapobiec przesuwaniu się ładunku podczas transportu morskiego, stosuje się sztauer, odciągi i łańcuchy zabezpieczające. Ta metoda jest najbardziej opłacalna w przypadku ciężkich projektów związanych z palowaniem morskim.
Kontenery z płaskim stojakiem lub otwarte (za wysoka/za długa wysokość):W przypadku rur o wymiarach przekraczających standardowe wymiary kontenera (długość >12 m lub średnica >2,3 m), do przewozu drobnicy można stosować kontenery typu flat rack lub kontenery z otwartym dachem. Te specjalistyczne kontenery umożliwiają bezpieczny transport ładunków ponadgabarytowych.
Etykietowanie i dokumentacja:Każda wiązka lub pojedyncza rura jest wyraźnie oznaczona podstawowymi informacjami, takimi jak gatunek materiału, norma, wymiary, numer wytopu, numer wiązki/rury oraz instrukcje dotyczące transportu. Sporządzamy kompletne dokumenty wysyłkowe do odprawy celnej i śledzenia ładunku.
Zgodność z przepisami celnymi:W przypadku przesyłek międzynarodowych przygotowywana jest wszelka niezbędna dokumentacja celna, obejmująca fakturę handlową, list przewozowy, list przewozowy, świadectwo pochodzenia (jeśli jest wymagane), certyfikaty badań młyna i wszelkie wymagane zezwolenia importowe, aby zagwarantować sprawną odprawę celną w porcie docelowym.
Bezpieczne mocowanie:Wewnątrz pojazdu transportowego lub kontenera wiązki i pojedyncze rury są solidnie mocowane i usztywniane za pomocą stalowych pasów (z ochraniaczami narożników), worków transportowych, drewnianych usztywnień lub łańcuchów, aby zapobiec przesuwaniu się, toczeniu lub ruchowi, które mogłyby spowodować uszkodzenia podczas transportu.
Śledzenie i monitorowanie:Zaawansowane systemy śledzenia logistyki służą do monitorowania statusu przesyłek i dostarczania klientom aktualnych informacji o lokalizacji w czasie rzeczywistym. Dla wszystkich przesyłek kontenerowych dostępne są numery śledzenia kontenerów. Śledzenie statków jest dostępne w przypadku przesyłek zbiorczych.
Ubezpieczenie:W zależności od wartości zamówienia i wymagań klienta, możliwe jest wykupienie ubezpieczenia ładunku morskiego (od wszystkich ryzyk lub ze średnią ochroną), aby pokryć potencjalne straty lub szkody podczas transportu. W przypadku projektów związanych z palowaniem morskim o dużej wartości, zalecane może być dodatkowe ubezpieczenie osprzętu i instalacji.
Planowanie ciężkich ładunków:W przypadku rur o bardzo dużej masie (powyżej 5000 kg na rurę) zaleca się wcześniejszą koordynację z portem docelowym w celu zapewnienia sprzętu do transportu ciężkich ładunków (dźwigów o odpowiednim udźwigu, specjalistycznych rozpór). Firma Womic Steel dostarcza szczegółowe specyfikacje ładunku, w tym masy i wymiary poszczególnych rur, na potrzeby planowania projektu.
Podsumowując, Womic Steel dba o to, aby wszystkie stalowe rury palowe do zastosowań morskich zgodne z normami ASTM A252 GR.3 i EN 10248 S355GP były pakowane z zastosowaniem wiodących w branży środków ochronnych i wysyłane niezawodnymi metodami transportu, aby dotarły do miejsca przeznaczenia w optymalnym stanie. Prawidłowe procedury pakowania i wysyłki są niezbędne dla zachowania integralności i jakości dostarczanych produktów, szczególnie w przypadku kluczowych projektów związanych z fundamentami morskimi.
10. Zalety stali Womic i często zadawane pytania – rury stalowe do pali morskich
Dlaczego warto współpracować z Womic Steel w zakresie rur do palowania w przemyśle okrętowym?
Pełen zakres procesów i rozmiarów:Zarówno proces ERW (średnica zewnętrzna 219 mm–660 mm), jak i LSAW/SSAW (średnica zewnętrzna 508 mm–3000 mm) dostępne są pod jednym dachem, co eliminuje potrzebę korzystania z usług wielu dostawców. Grubość ścianek do 50,8 mm i długość do 60 m dostępne są w przypadku projektów z głębokimi fundamentami.
Możliwość spełnienia podwójnych standardów:Pełna zgodność z normami ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3) i EN 10248 (S235GP, S275GP, S355GP) oraz normami uzupełniającymi (API 5L, EN 10219, JIS A5525 itp.). Jeden dostawca dla wielu wymagań rynkowych.
Skupienie się na marynarce wojennej i offshore:Specjalistyczne doświadczenie w zastosowaniach paleniskowych na morzu i na morzu, w tym w budowie portów, platform wiertniczych, fundamentach mostów i projektach ochrony wybrzeża. Znajomość morskich zabezpieczeń antykorozyjnych i wymagań dotyczących naprężeń.
Pierścienie ze stali ofiarnej:Wewnętrzne spawanie pierścieni stalowych do końców rur wbijanych w ziemię w celu zapewnienia lepszej ochrony podczas wbijania pali, zmniejszenia odkształceń końców rur i opóźnień w montażu.
Usługi o wartości dodanej:Oferujemy usługi fazowania końców (30°-35°), prostego cięcia końców, nakładania powłok ochronnych (FBE, 3LPE, żywica epoksydowa z węgla kamiennego, cynkowanie) oraz zabezpieczania antykorozyjnego na miejscu lub za pośrednictwem wykwalifikowanych zakładów partnerskich.
Możliwość pracy na dużej długości:Do 60 m pojedynczej długości do projektów z głębokimi fundamentami, co redukuje wymagania dotyczące łączenia w terenie i czas instalacji. Długości niestandardowe dostępne bez dodatkowych opłat dla standardowych zakresów.
Konkurencyjna logistyka:Strategiczne partnerstwo ze światowymi spedytorami i specjalistami ds. ładunków projektowych gwarantuje zoptymalizowany załadunek (kontener, ładunek drobnicowy lub statek projektowy) oraz opłacalny transport na całym świecie ciężkich i ponadgabarytowych rur palowych.
Pełna dokumentacja:Pełne certyfikaty badań hutniczych (EN 10204 typ 2.2, 3.1 lub 3.2), raporty NDT (UT, RT), raporty wymiarowe i dokumentacja identyfikowalności dostarczane dla każdej dostawy. Na życzenie możliwa jest kontrola przez stronę trzecią (SGS, BV, TÜV, LR, DNV).
Wybierz Womic Steel Group jako niezawodnego partnera w zakresie wysokiej jakości stalowych rur palowych do zastosowań morskich zgodnych z normami ASTM A252 GR.3 i EN 10248 S355GP oraz niezrównanej jakości dostaw dla projektów morskich, offshore i głębokich fundamentów na całym świecie. Zapraszamy do kontaktu!
Strona internetowa: www.womicsteel.com
E-mail: sales@womicsteel.com
Tel./WhatsApp/WeChat:
Wiktor: +86-15575100681
Jacek: +86-18390957568
Najczęściej zadawane pytania (FAQ) – stalowe rury palowe do zastosowań morskich
P: Jaka jest różnica pomiędzy normami ASTM A252 GR.3 i EN 10248 S355GP w zakresie pali morskich?
A: Norma ASTM A252 GR.3 (norma amerykańska) ma minimalną granicę plastyczności 345 MPa (50 000 psi), natomiast norma EN 10248 S355GP (norma europejska) ma minimalną granicę plastyczności 355 MPa (51 500 psi). Norma EN 10248 S355GP ma również nieco bardziej rygorystyczne limity składu chemicznego (niższe wartości C, P, S) oraz opcjonalne wymagania dotyczące badania udarności w niskiej temperaturze. Obie normy nadają się do stosowania w palach morskich. Wybór zazwyczaj zależy od specyfikacji projektu i preferowanych norm regionalnych. W przypadku projektów w obu Amerykach i Azji, zgodnych z normami API/ASTM, preferowany jest materiał GR.3. W przypadku projektów europejskich, bliskowschodnich i afrykańskich powszechnie stosuje się materiał S355GP.
P: Którą technologię produkcji powinienem wybrać w przypadku mojego projektu rur palowych – ERW czy LSAW?
A: W przypadku średnic zewnętrznych do 660 mm (26 cali) metoda ERW jest generalnie bardziej opłacalna i zapewnia krótszy czas realizacji produkcji. W przypadku średnic od 508 mm do 3000 mm (20 do 120 cali) wymagane jest spawanie LSAW, ponieważ technologia ERW nie jest w stanie obsłużyć tak dużych średnic. W przypadku średnic powyżej 3000 mm (120 cali) można rozważyć spawanie SSAW (spawanie spiralne). Wymagania dotyczące grubości ścianek również wpływają na wybór procesu – spawanie LSAW pozwala uzyskać grubsze ścianki (do 50,8 mm) w porównaniu z spawaniem ERW (zazwyczaj do 25,4 mm). Firma Womic Steel może doradzić w wyborze optymalnego procesu, biorąc pod uwagę Państwa specyficzne wymagania wymiarowe i budżet projektu.
P: Czym jest pierścień ze stali ofiarnej i kiedy należy go używać?
A: Pierścień stalowy ofiarny to krótki odcinek stali (zazwyczaj o szerokości 50–100 mm i grubości 6–12 mm, odpowiadający średnicy zewnętrznej rury) przyspawany do wbijanego końca rury palowej. Absorbuje on energię uderzenia młota wbijającego pal, chroniąc koniec rury przed odkształceniem, wyboczeniem lub pęknięciem. Pierścienie ofiarne są zalecane do:
● Trudne warunki jazdy (gęsty piasek, żwir, gniazda skalne)
● Ciężkie młoty do wbijania pali (uderzenie o dużej energii)
● Rury cienkościenne (stosunek średnicy do grubości > 50)
● Projekty krytyczne, w których uszkodzenie końców rur mogłoby spowodować opóźnienia w harmonogramie
● Rury wymagające szczelności po wbiciu
P: Jakie długości rur do pali morskich są dostępne? Czy możecie dostarczyć rury o bardzo dużej długości, aby ograniczyć konieczność łączenia w terenie?
A: Standardowe długości to 6 m, 12 m i 18 m. W przypadku głębokich fundamentów i projektów morskich dostarczamy rury o długościach niestandardowych do 60 m (200 stóp), w zależności od średnicy i grubości ścianki. Rury o bardzo dużej długości oferują znaczące korzyści: mniejszą liczbę połączeń w terenie (niższe koszty instalacji, krótszy czas realizacji), lepszą ciągłość konstrukcji i mniejsze ryzyko wad spawalniczych. Jednak rury o większej długości wymagają specjalistycznego transportu (kontenery typu flat rack, statki masowe lub transport projektowy) i mogą wiązać się z wyższymi kosztami logistycznymi. Zalecamy optymalizację długości w oparciu o wymagania projektu, opcje transportu i ograniczenia dostępu do placu budowy. Prosimy o podanie szczegółów projektu w celu uzyskania informacji o dostępności i czasie realizacji konkretnych długości.
P: Jakie powłoki są dostępne dla rur paleniskowych stosowanych w przemyśle morskim, aby chronić je przed korozją spowodowaną wodą morską?
A: Oferujemy wiele opcji powłok antykorozyjnych przeznaczonych do środowisk morskich:
FBE (żywica epoksydowa łączona metodą fuzji):Pojedyncza lub podwójna warstwa, doskonała przyczepność i odporność na rozdzielanie katodowe, typowa grubość 300–500 mikronów.
3LPE / 3LPP (trójwarstwowy polietylen / polipropylen):Doskonała ochrona mechaniczna i odporność na korozję, typowa grubość 2,0–4,5 mm, nadaje się do stosowania w agresywnym środowisku morskim.
Epoksyd na bazie smoły węglowej:Doskonała odporność na wodę i kompatybilność z ochroną katodową, typowa grubość 300-600 mikronów.
Cynkowanie ogniowe:Powłoka cynkowa (zwykle o grubości 85–100 mikronów) zapewnia ochronę w miejscach, w których powłoka ulega uszkodzeniu.
Płynny epoksyd:Powłoka nakładana w terenie, przeznaczona do poprawek i napraw.
Powłoka obciążająca beton (CWC):Do rurociągów zanurzonych, gdzie wymagana jest ujemna wyporność.
W większości zastosowań w palach morskich standardem branżowym jest powłoka 3LPE lub FBE w połączeniu z ochroną katodową (anody protektorowe lub prąd przyłożony). Wybór powłoki zależy od warunków morskich (temperatury, zasolenia, zawartości tlenu), projektowanego okresu użytkowania (20–50 lat) oraz budżetu projektu.
P: Czy możecie dostarczyć rury palowe z kontrolą przeprowadzoną przez stronę trzecią (SGS, BV, TÜV, DNV, LR)?
O: Tak. Z przyjemnością i z przyjemnością przeprowadzimy inspekcje przeprowadzane przez DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR lub dowolnego przedstawiciela wyznaczonego przez klienta podczas produkcji (poprzez nadzór nad badaniami surowców, kontrolą wymiarową, badaniami nieniszczącymi (NDT) i kontrolą końcową) oraz przed wysyłką. 3.2 Certyfikaty inspekcji zatwierdzone przez upoważnione jednostki zewnętrzne są rutynowo dostarczane na żądanie. W przypadku projektów offshore i morskich wymagających zatwierdzenia przez towarzystwo klasyfikacyjne (DNV, ABS, LR, BV), współpracujemy bezpośrednio z towarzystwem w zakresie obecności inspektorów i zatwierdzenia dokumentacji.
P: Jakie badania nieniszczące (NDT) są wymagane w przypadku rur palowych stosowanych w przemyśle morskim?
A: W przypadku ASTM A252 GR.3 standardowe wymagania dotyczące badań nieniszczących (NDT) są ograniczone (brak obowiązkowego NDT dla standardowej klasy). Jednak do krytycznych zastosowań morskich i offshore zalecamy i oferujemy:
100% badań ultradźwiękowych (UT)spoiny i korpusu rury (dla LSAW i ERW)
Inspekcja magnetyczno-proszkowa (MPI)stóp spoiny i strefy wpływu ciepła
Badania radiograficzne (RT)spoiny (punktowej lub na całej długości)
Skanowanie laminarne UTkrawędzi blach przed spawaniem (dla LSAW)
W przypadku normy EN 10248 S355GP zamawiający może określić dodatkowe badania, w tym UT lub MPI. Zawsze zalecamy omówienie wymagań NDT na etapie wyceny, aby zapewnić właściwy zakres badań i dokumentację.
P: Jaka jest maksymalna długość pojedynczego odcinka rury palowej o dużej średnicy, jaką można dostarczyć (np. 2000 mm średnicy zewnętrznej × 25 mm grubości)?
A: Dla średnicy zewnętrznej 2000 mm i grubości 25 mm (WT) możemy dostarczyć pojedyncze odcinki o długości do 24 m (około 80 stóp) do procesu LSAW. W przypadku średnic powyżej 1500 mm, maksymalna długość jest zazwyczaj ograniczona dostępnością formatek i ograniczeniami transportowymi. Prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółowych informacji o wymiarach (średnica zewnętrzna, grubość, długość, ilość), aby uzyskać szczegółową ocenę możliwości i wycenę terminu realizacji. W przypadku projektów wymagających długości przekraczających standardowe limity transportowe (np. >24 m dla dużych średnic), służymy pomocą w planowaniu logistyki projektu, w tym w organizacji transportu barkami lub transportu specjalnego.
P: Czy oferujecie usługi cięcia rur na wymiar dla pali? Jakie tolerancje możecie osiągnąć?
Odp.: Tak. Oferujemy precyzyjne cięcie na długości dokładnie określone przez klienta, z zachowaniem ścisłych tolerancji. Standardowa tolerancja długości wynosi +50 mm / -0 mm, zgodnie z wymogami norm ASTM A252 i EN 10248. W przypadku projektów wymagających mniejszych tolerancji, możemy osiągnąć tolerancję ±3 mm dla średnic do 660 mm (ERW) i ±5 mm dla większych średnic (LSAW) po dodatkowej obróbce. Po cięciu możliwe jest fazowanie końców (kąt fazowania 30°-35° z punktem styku 1,6 mm ±0,8 mm) w celu spawania doczołowego w terenie lub gładkiego wykończenia końców, w zależności od potrzeb. Prosimy o określenie wymagań dotyczących tolerancji na etapie wyceny.
P: Jaki jest typowy czas realizacji zamówienia na rury pale morskie zgodne z normami ASTM A252 GR.3 lub EN 10248 S355GP?
A: Standardowy czas realizacji zamówienia na rury palowe produkowane w zakładzie (nie z magazynu) wynosi około 30–45 dni w przypadku procesu ERW i 45–60 dni w przypadku procesu LSAW, w zależności od wielkości zamówienia, średnicy, grubości ścianki oraz specyficznych wymagań testowych. Zamówienia ekspresowe (20–30 dni) mogą być dostępne dla mniejszych ilości lub dla standardowych rozmiarów produkowanych z materiałów magazynowych. W przypadku projektów wymagających inspekcji zewnętrznej (SGS, BV, DNV itp.) należy doliczyć 5–10 dni na harmonogram inspekcji i sporządzenie dokumentacji. W przypadku powłok (FBE, 3LPE itp.) należy doliczyć 10–20 dni w zależności od rodzaju i ilości powłoki. Prosimy o kontakt w celu przedstawienia harmonogramu realizacji projektu w celu uzyskania aktualnej wyceny.
P: Jaką dokumentację dołącza się do każdej dostawy rur do pali morskich?
A: Każda przesyłka zawiera pełną dokumentację:
Certyfikat badania młyna (MTC):zgodnie z normą EN 10204 Typ 3.1 (lub Typ 2.2 / 3.2 na żądanie), w tym skład chemiczny, właściwości wytrzymałościowe na rozciąganie i odpowiednie wyniki badań
Raport z kontroli wymiarowej:w tym średnica zewnętrzna, waga, długość, prostoliniowość, okrągłość
Raporty z badań nieniszczących:Raporty UT (spoiny i korpus), raporty RT (jeśli określono), raporty MPI
Dokumentacja śledzenia:rekordy identyfikowalności numeru partii do gotowej rury
Lista rzeczy do spakowania:szczegółowa lista wiązek/rur z ilością, wymiarami i wagą
Faktura handlowa i deklaracja opakowania:do odprawy celnej
Świadectwo pochodzenia:jeśli wymaga tego kraj docelowy (C/O, formularz E lub inny)
Raporty dotyczące powłok:jeśli zastosowano powłokę (grubość, przyczepność, wykrywanie uszkodzeń)
W przypadku normy EN 10248 S355GP na życzenie możemy udostępnić dodatkową dokumentację, obejmującą deklarację oznakowania CE i deklarację właściwości użytkowych (DoP).











